Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ” - debata społeczna z młodzieżą

Data publikacji 08.06.2017

W dniu 6 czerwca 2017 roku odbyła się debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ”nt. „Młodzież a zagrożenia XXI wieku”. Organizatorem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Krotoszynie.

Na początku czerwca 2017 roku Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie zorganizowała debatę społeczną pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ” nt. „Młodzież a zagrożenia XXI wieku”. Dzięki uprzejmości dyrektora Pana Romana Olejnika spotkanie zostało zorganizowane w Zespole SzkółPonadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie.

W debacie uczestniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie podinsp. Włodzimierz Szał, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w Krotoszynie kom. Sławomir Dylak, oficer prasowy mł. asp. Piotr Szczepaniak, Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. Iwona Karżewicz oraz dzielnicowyasp. sztab. Tomasz Zieleziński. Ze strony władz lokalnych uczestniczył w debacie Starosta Krotoszyński - Stanisław Szczotka, Naczelnik Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego - Andrzej Wichałcz oraz Zastępca Komendanta Straży Miejskiej - Monika Wasielewska.

Głównym tematem spotkania były zagrożenia XXI wieku, które mogą napotkać młodzi ludzie na swojej drodze życia. Mł. asp. Piotr Szczepaniakprzedstawił prezentację multimedialną dotyczącą zagrożeń obecnych czasów. Poruszył również temat związany z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa i omówiłaplikację Moja Komenda wraz z wyróżnieniem roli dzielnicowego w kontakcie zespołeczeństwem. 

Funkcjonariusz przedstawił i omówił czym jest, jak działa i w jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Oficer prasowy poinformował, że jest to narzędzie mające na celu wskazanie przez „każdego z nas”, miejsce występowania zagrożeń mogących mieć wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa naszego powiatu. Dodał jednak, że nie zastępuje ona numerów alarmowych, z których korzystamy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Partnerstwo międzyinstytucjonalne i społeczne zapewnia jej właściwe funkcjonowanie.

Kolejnymi tematami był program „Dzielnicowy Bliżej Nas” oraz aplikacja „Moja Komenda”. Założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest wzmocnienie roli dzielnicowego. Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładą one nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami – komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres. W programie ujęto także nowe narzędzia komunikacji społecznej, które mają ułatwić kontakt obywateli ze swoimi dzielnicowymi.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

Młodzież, do których w szczególnościskierowana była  debata, zadawała wiele konkretnych pytań związanych z tematemspotkania. Na wszystkie wątpliwości młodych ludzi policjanci udzielilirzeczowych odpowiedzi.

Podinsp. Włodzimierz Szał wszystkim uczestnikom debaty podziękował za przybycie i za aktywność. Zastępca Uczestnicy debaty otrzymywali ankiety dotyczące spotkania; anonimowomogli wyrazić swoja opinię na jego temat. Jej wyniki zostaną przeanalizowane ipozwolą udoskonalić współpracę Policji ze społeczeństwem.

Poruszono również tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie rowerzystów, ich poruszania się po drogach, a także prawidłowego oświetlenia i korzystania z elementów odblaskowych. W celu poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci rozdali opaski odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.

Uczestnicy debaty otrzymywali ankiety dotyczące spotkania; anonimowomogli wyrazić swoja opinię na jego temat. Jej wyniki zostaną przeanalizowane i pozwolą udoskonalić współpracę Policji ze społeczeństwem.

Powrót na górę strony