Profilaktyka

Bezpieczeństwo działkowców przed sezonem zimowym

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie spotkają się z działkowcami powiatu krotoszyńskiego. Celem spotkań jest uwrażliwienie właścicieli ogródków działkowych na realne zagrożenia, a także odpowiednie zabezpieczenie mienia. Właściciele ogrodów otrzymują od mundurowych broszury informacyjne.

Coraz krótszy dzień, brzydka pogoda i chłód nie zachęcają nas do odwiedzania ogródków działkowych. Jest to również doskonały czas dla złodziei, którzy pod naszą nieobecność mogą odwiedzać ogrody działkowe. Należy przyjrzeć się jaki jest stan znajdujących się na działce zabezpieczeń. 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie uczestniczyli w spotkaniu z prezesami zarządów ogródków działkowych powiatu krotoszyńskiego. Mundurowi prowadzą rozmowy przede wszystkim o realnych zagrożeniach i odpowiednim zabezpieczeniu mienia. Funkcjonariusze uwrażliwiają działkowców jak ważna jest wzajemna sąsiedzka współpraca. W czasie spotkania omówiono również czym jest aplikacja „Moja komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

W sezonie zimowym może dochodzić do częstszych włamań i kradzieży przedmiotów z altan na terenach ROD. Funkcjonariusze Policji podejmują działania mające na celu ograniczenie tych zjawisk, jednak właściwe zabezpieczenie swojej własności najlepiej uchroni przed ryzykiem stania się ofiarą przestępstwa.

POLICJA APELUJE:

  • DOKONUJCIE CZĘSTSZYCH KONTROLI DZIAŁEK SWOICH I SĄSIADÓW,
  • INTERESUJCIE SIĘ NIEZNANYMI SAMOCHODAMI, KTÓRE PARKUJĄ W OKOLICY, ZAPISUJCIE ICH NUMERY REJESTRACYJNE. UWAGI PRZEKAZUJCIE DO NAJBLIŻSZEJ JEDNOSTKI POLICJI.
  • ZADBAJCIE O BEZPIECZEŃSTWO WASZEGO MIENIA POZOSTAWIONEGO W DOMKACH LETNISKOWYCH, ALTANACH POPRZEZ ZAKŁADANIE SOLIDNYCH ZAMKÓW W DRZWIACH, MONTAŻ OKIENNIC I WZMOCNIENIE OŚCIEŻNIC.
  • PO PRACY UMIESZCZAJCIE NARZĘDZIA W ZABEZPIECZONYCH SCHOWKACH.

Pamiętajmy o tym, że:

  • Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów. Drogie narzędzia elektryczne czy sprzęty kuchenne mogą kusić potencjalnych złodziei.
  • Nie pozostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Zabezpieczmy należycie okna i drzwi w swoim domku, załóżmy dobre zamki, w razie potrzeby zastanówmy się nad montażem okiennic.
  • Zanotujmy jakie posiadamy sprzęty łącznie z ich cechami charakterystycznymi. W razie kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
  • Zwróćmy uwagę na kręcące się w pobliżu działki osoby. Zapytajmy kogo szukają, popatrzmy na ich zachowanie, przyjrzyjmy się im, starajmy się zapamiętać jak wyglądają. Spostrzeżenia te mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
  • Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę również na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi poruszającymi się w rejonie ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • Ubezpieczmy swój domek na działce, by w przypadku włamania, chociaż częściowo uzyskać rekompensatę.
  • W razie wątpliwości, podejrzenia zagrożenia czy włamania należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

 

Powrót na górę strony