Świąteczna gorączka - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Świąteczna gorączka

Zbliżają się jedne z najpiękniejszych Świąt w roku. Część z nas wyjedzie więc do najbliższych, aby z nimi spędzić ten niezwykły czas przy wigilijnym stole i podczas Sylwestra. My już dziś przypominamy o tym, aby właściwie zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem i podajemy katalog czynności, które warto wykonać w konkretnych sytuacjach, aby nie stać się ofiarą czynu zabronionego i aby ten wyjątkowy czas w roku był radosny i spokojny.

Święta Bożego Narodzenia to w naszej tradycji czas dla rodziny. Część z nas wyjedzie więc do najbliższych, aby z nimi spędzić ten niezwykły czas przy wigilijnym stole.

Pamiętajmy jednak o tym, aby przed wyjazdem właściwie zabezpieczyć mieszkanie, a będąc w podróży przestrzegać konkretnych zasad.

Podajemy, a właściwie przypominamy rady, na które warto zwrócić uwagę nie tylko w związku ze świątecznym wyjazdem. 

Najpewniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte w mieszkaniach pieniądze.

Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.

Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania.

Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób.

Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich, jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia.

Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 997.

Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem, pamiętajmy, aby wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu.

Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony.