Akademia Bezpieczeństwa - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Akademia Bezpieczeństwa

„Akademia bezpieczeństwa Fundacji PZU” – pod takim hasłem została zorganizowana akcja profilaktyczna w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie. W przeprowadzenie tego przedsięwzięcia czynnie angażowali się również funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu jak również Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne.

Problematyka spotkania dotyczyła m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberprzemocy i zagadnień związanych z bezpiecznym dorastaniem dzieci i młodzieży szkolnej.

Zajęcia podczas Akademii odbywały się w kilku modułach. W szkole powstały strefy, w których funkcjonowały poszczególne atrakcje.

W strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki  uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach i segwayach, poznać podstawowe zasady ruchu drogowego, zapoznać się z niebezpieczeństwami jakie występują na drodze oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Główne elementy tej strefy to miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód. Niewątpliwie największym zainteresowaniem w tej strefie cieszyły się segwaye, na których każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności, a także dowiedzieć się jakie przepisy ruchu drogowego stosuje się wobec osób korzystających z takich urządzeń.

W szkolnych pomieszczeniach znajdowała się również strefa teatru, w której odegrano sztukę "Magiczne drzwi". W strefie pierwszej pomocy zaprezentowano pokazy pierwszej pomocy, gry i zabawy związane z tą tematyką, a także zajęcia plastyczne. Uczniowie mieli okazję obejrzeć również filmy instruktażowe związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Policjanci rozmawiali z uczniami o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Odbywało się to w strefie bezpiecznego dorastania. Organizatorzy przygotowali kartki z pytaniami do policjanta, które losowali uczniowie. Niektóre były jednak puste, po to by pozwolić uczniom na zadawanie pytań na nurtujące ich tematy. W strefie tej zaprezentowano symulatory upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków czyli alkogogle i narkogogle. Strefa ta została wyposażona w element kina "cyberprzemoc" i tu uczniowie zapoznali się z krótkimi filmikami przedstawiającymi scenki opowiadające o wykorzystaniu mediów społecznościowych i internetu.

W każdej strefie uczniowie popisując się swoją wiedzą mieli okazje zdobyć atrakcyjne gadżety. Dzień spędzony z Akademią Bezpieczeństwa był okazją do tego, aby zdobyć nowe doświadczenia i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.  

 

Autor: Bartosz Karwik