"Bezpieczny przejazd" - "Szlaban na ryzyko!" - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

"Bezpieczny przejazd" - "Szlaban na ryzyko!"

„Bezpieczny przejazd” czyli „Szlaban na ryzyko!” to kolejne działania o charakterze informacyjno – profilaktycznym prowadzona przez krotoszyńskich policjantów wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Kierowcy tego dnia byli informowani o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z naruszania przepisów drogowych w rejonie przejazdów kolejowych.

Rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny przejazd”- "Szlaban na ryzyko", organizowanej przez Polskie Linie Kolejowe. Akcja profilaktyczna ma zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo - drogowych. Trwające ferie zimowe, obligują do tego, aby zrobić wszystko w celu poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu krotoszyńskiego. 

Działania przy udziale Policji z Komendy Powiatowej  w Krotoszynie oraz sekcji eksploatacji z Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp. zorganizowane zostały w dniu 05 lutego 2020 r. Akcję informacyjno – profilaktyczną przeprowadzono na przejazdach kolejowych w Gorzupi, Konarzewie i w Krotoszynie na ul. Wiejskiej.

Kierowcom, motorowerzystom oraz rowerzystom rozdawano ulotki oraz gadżety związane z „Bezpiecznym przejazdem…”.  Akcja cieszyła się również dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierujących pojazdami. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

Jest to kolejna akcja w rejonie przejazdów kolejowo – drogowych. Dlatego też kierujący, którzy stworzyli zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, naruszając przepisy ustawy tym razem musieli ponieść tego konsekwencje. Policjanci w ramach działań skontrolowali 35 pojazdów i wylegitymowali 42 osoby. Ujawnili 29 wykroczeń, za co w 4 przypadkach zastosowali pouczenie, a 25 kierowców ukaranych zostało mandatami karnymi. Cieszy jednak fakt, że żaden kierujący nie poruszał się pojazdem pod wpływem alkoholu. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami w rejonach przejazdów kolejowych jest niestosowanie się do znaku „STOP” oraz naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.