Działania „Prędkość” - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

Działania „Prędkość”

16 listopada 2016 r. od wczesnych godzin porannych na drogach powiatu krotoszyńskiego policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Prędkość”. Wsparli ich policjanci z wielkopolskich jednostek policji. Od wielu lat nadmierna prędkość stanowi główną przyczynę wypadków drogowych w całym kraju. Policjanci ujawnili aż 83 przekroczenia prędkości.

Bezpieczeństwo na drogach powiatu krotoszyńskiego to priorytet dla krotoszyńskiego Zespołu Ruchu Drogowego. W tym celu funkcjonariusze w trakcie służby często wykorzystują oznakowane pojazdy, ale i także radiowozy nieoznakowane. Coraz częściej wspierani przez policjantów z innych powiatów. Krotoszyńska drogówka dysponuje laserowymi miernikami prędkości, które umożliwiają zmierzenie prędkości nawet z odległości ponad 1 km.

W środę na terenie powiatu krotoszyńskiego trwała policyjna akcja "Prędkość". Funkcjonariusze sprawdzali czy kierowcy stosują się odpowiednio do przepisów. Głównym celem prowadzonych przez policjantów działań jest zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.

W trakcie akcji policjanci byli szczególnie wyczuleni na te kategorie wykroczeń i przestępstw drogowych, które są głównymi przyczynami wypadków. Nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu, nieprawidłowo wykonywane manewry – to najpoważniejsze „grzechy” kierowców

W działaniach wzięło udział 16 funkcjonariuszy ruchu drogowego w tym 9 z krotoszyńskiej jednostki. W trakcie działań mundurowi ujawnili aż 83 kierowców którzy przekroczyli prędkość w tym 2 co przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Ponadto czujni policjanci ujawnili 1 osobą która nieprawidłowo wyprzedzała, 2 kierujących którzy nie używali podczas jazdy pasów bezpieczeństwa i 15 kierujących którzy dopuścili się popełnienia innych wykroczeń drogowych. Podczas pełnienia służby przez policjantów drogówki zatrzymano kierującego, który kierował pojazdem wbrew zakazowi sądowemu. Ogólnie skontrolowano 17 busów i 94 samochody osobowe.

Przypominamy że od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami. Między innymi w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w formie decyzji administracyjnej zatrzyma ten dokument na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy a kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami. Przywrócenie prawa jazdy zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Choć dane zmieniają się z dnia na dzień wiadomo, że jest coraz więcej przypadków zatrzymywania prawa jazdy na podstawie nowych regulacji. Policjanci z krotoszyńskiej „Drogówki” ujawnili od początku roku aż 52 kierujących a tego dnia kolejne 2 osoby, dla których pośpiech nie był dobrym doradcą.