Działania "Prędkość" - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

Działania "Prędkość"

14 grudnia 2016 roku policjanci Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Komendą Powiatową Policji w Jarocinie, Gostyniu i Rawiczu przeprowadzili działania „Prędkość”. Głównym ich celem była poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Mundurowi skontrolowali łącznie 136 pojazdów. Nałożyli 107 mandatów karnych, skierowali 4 wnioski do Sądu o ukaranie.

Policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone kontrole prędkości. Kierowcy niejednokrotnie swą brawurą i lekkomyślnością, łamiąc przepisy powodują zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. 14 grudnia policjanci krotoszyńskiej drogówki przy współpracy z innymi jednostkami m. in. z Poznania, Rawicza, Gostynia i Jarocina zmuszeni byli ukarać 60 kierujących za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Do Sądu skierowano 4 wnioski o ukaranie. Pouczono 5 kierowców. Poniższe przypadki świadczą o nieodpowiedzialności kierowców i braku przewidywania skutków takiej brawurowej jazdy, często mogące mieć tragiczny finał.

Mundurowi poza kontrolą prędkości sprawdzali również stan techniczny pojazdów i reagowali na popełniane wykroczenia przez kierujących i pieszych. W trakcie działań zatrzymali jedną osobę, która kierowała samochodem w stanie nietrzeźwości, jeden kierujący poruszał się pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania, zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych za nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów. 

W działaniach wzięło udział 23 funkcjonariuszy ruchu drogowego w tym 13 z krotoszyńskiej jednostki. W trakcie działań mundurowi ujawnili aż 60 kierowców którzy przekroczyli prędkość. Ponadto czujni policjanci ujawnili 2 kierujących, którzy nie udzielili pierwszeństwa przejazdu, 12 kierujących którzy nie używali podczas jazdy pasów bezpieczeństwa i 33 kierujących którzy dopuścili się popełnienia innych wykroczeń drogowych. Ogólnie skontrolowano 27 busów i 105 samochodów osobowych.

Policja apeluje! Warunki na drogach o tej porze roku są niekorzystne, występujące miejscowe oblodzenie drogi, gęsta mgła i odbijające się światło innych kierujących od mokrej nawierzchni oraz nadmierna prędkość niejednokrotnie może być przyczyną zdarzeń drogowych czasami bardzo tragicznych w skutkach.

Przypominamy kierowcom, że od 18 maja 2015 roku obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania prawa jazdy nadające Policji uprawnienie zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz przewożenia nadmiernej liczby osób w pojeździe. Uprawnienie to pozwala policjantom po ujawnieniu takiego czynu zatrzymać prawo jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłać go do właściwego starosty, który w drodze decyzji administracyjnej formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Kierowco musisz pamiętać, że starosta decyzję wyda niezależnie od tego czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta podczas kontroli. Podmioty, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z wyżej opisanych czynów i na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu dokumentu, jeśli nie został on zatrzymany podczas kontroli.