„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

Strona znajduje się w archiwum.

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 09.03.2017

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – pod takim hasłem policjanci krotoszyńskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

We wtorek 7 marca br. funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówki prowadzili kolejną akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Natomiast piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego jest zatem przedmiotem szczególnej troski.

W ramach prowadzonych działań policjanci ujawnili 62 pieszych, którzy popełnili wykroczenia drogowe z czego 60 przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a 2 nieprawidłowo korzystało z drogi. Ponadto 2 rowerzystów poruszało się swoimi jednośladami bez właściwego oświetlenia pojazdu, a 4 popełniło inne wykroczenia drogowe. Kierujący samochodami w 3 przypadkach nieprawidłowo zachowali się w stosunku do pieszych, a 8-krotnie zostali ukarani za inne wykroczenia drogowe popełnione wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Stróże prawa przypominają, o wyposażeniu jednośladów, zwłaszcza w prawidłowe oświetlenie, które w porze wieczorowo-nocnej ma bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych, również podczas jazdy na rowerze szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie i wymijanie przez inny pojazd. Dodatkowo Policja apeluje o rozwagę i rozsądek podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, również podczas korzystania z oznakowanych przejść dla pieszych.

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:
- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- wejście na jezdnię zza pojazdu.

Do większości potrąceń dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj. na:
- przejściu dla pieszych,
- skrzyżowaniu,
- chodniku,
- poboczu,
- przystanku komunikacji publicznej.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni po zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może dostosować prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Światło odblaskowe to błysk rozsądku na drodze !

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.

Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski. Najwięcej ofiar w tej grupie uczestników ruchu jest przede wszystkim w miesiącach letnich, jednak jesienią, zwłaszcza wczesną, zagrożenie wypadkami wśród rowerzystów także jest wysokie.

Na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych - można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów i noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.