„Bezpieczny powrót z wakacji” - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

„Bezpieczny powrót z wakacji”

„Bezpieczny powrót z wakacji” pod takim hasłem funkcjonariusze Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali briefing edukacyjny dedykowany dla uczestników ruchu drogowego.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Wakacje nieubłaganie zbliżają się do końca. Nadchodzi czas wakacyjnych powrotów charakteryzujący się zwiększonym natężeniem ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących 27 sierpnia 2018 roku funkcjonariusze Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali briefing edukacyjny dedykowany dla uczestników ruchu drogowego.

Cel akcji pod hasłem „Bezpieczny powrót z wakacji” zorganizowanej w ramach kampanii  „Kręci mnie bezpieczeństwo” był jasny. Poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez edukację. Kontrola stanu technicznego pojazdów, właściwego przewożenia bagażu oraz pouczenia w przypadku drobnych wykroczeń popełnionych przez kierujących i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy  – tak w skrócie można opisać tą akcję.

Wspomniany briefing zorganizowano przy drodze krajowej numer 15 w miejscowości Bożacin. Policjanci kontrolowali pojazdy i kierujących, którzy wracali z wakacji. Zdarzali się również i tacy, którzy dopiero na nie zmierzali. Policjanci przekazywali cenne wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i te dotyczące popełnionych wykroczeń. W ramach pouczenia zarówno kierujący, jak i pasażerowie, uczestniczyli w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy w pneumatycznym namiocie ratowniczym w prosty i zrozumiały sposób przekazywali wiedzę na temat sposobów postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego, między innymi podczas zdarzeń komunikacyjnych. Uczestnicy akcji poznali algorytm oceny stanu poszkodowanego, techniki udrażniania dróg oddechowych oraz w praktyce wykonali resuscytację krążeniowo – oddechową na przygotowanych fantomach.  Dodatkowo ratownicy otrzymali dużo pytań dotyczących postępowania w przypadku zadławienia u dzieci i niemowląt od rodziców małych pociech. Uczestnicy byli zadowoleni z udziału w briefingu, wynosząc ze spotkania cenna wiedzę i umiejętności. 

Warto poświęcić chwilę czasu i uwagi. Udzielając pierwszej pomocy ratujemy czyjeś życie lub zdrowie. Pamiętajmy, udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek.

 

Opracowanie: sierż. sztab. Bartosz Karwik, asp. Mateusz Dymarski