Akcja "Bezpieczeństwo dziecka na drodze"

Akcja "Bezpieczeństwo dziecka na drodze 2011"

Akcja "Bezpieczeństwo dziecka na drodze - 2011"

Po raz kolejny krotoszyńscy policjanci gościli z wizytą w dwóch szkołach podstawowych. Przekazywali dzieciom wiedzę i uczyli bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły, odpowiadając przy tym na mnóstwo pytań zadawanych przez najmłodszych. Spotkania odbyły się w ramach akcji „Bezpieczeństwo dziecka na drodze - 2011”.

Ogólnopolska kampania organizowana przez firmę Statoil Poland, przy udziale Policji, odbywa się po raz dwunasty. Akcją objętych zostało ponad 20 tys. dzieci z pierwszych klas podstawowych, których szkoły znajdują się niedaleko stacji paliw Statoil. W Krotoszynie wytypowano dwie takie szkoły. 22 września policjanci odwiedzili Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, a zaledwie pięć dni później Zespół Szkół nr 2 o tym samym typie.

Celem akcji było zapoznanie pierwszoklasistów, którzy zaczynają przygodę ze szkołą, jak bezpiecznie się poruszać na drodze, idąc do szkoły, czy do domu. Poza ogólną wiedzą, funkcjonariusze przekazywali praktyczne umiejętności ostrożnego zachowania się na chodniku, przejściu dla pieszych, drodze rowerowej itp. Dzieci zadawały wiele pytań, na które policjanci chętnie odpowiadali. Następnie funkcjonariusze przeprowadzili quizy. Maluchy za poprawne odpowiedzi otrzymywały w nagrodę kamizelkę odblaskową.

Każde dziecko otrzymało od pracowników firmy Statoil Poland książeczki, dzięki którym będą mogły zapoznać się z podstawowymi zasadami poruszania się po drogach. Integralną częścią akcji był konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa na drodze, przeprowadzony w każdej szkole objętej kampanią. Nagrodą dla najlepszych był „bezpieczny rower” - wyposażony w światła przednie i tylne, hamulce i sygnał dźwiękowy. Dodatkowym wyposażeniem, ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest kask ochronny. Często bywa, że dzieci choć posiadają wiedzę na temat bezpieczeństwa, nie potrafią jej praktycznie wykorzystać. Wskutek kampanii „Bezpieczeństwo dziecka na drodze” i podobnym akcjom najmłodsi z pewnością będą ostrożniejsi w drodze do szkoły, czy domu.

W Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi rower górski otrzymał Maksymilian Jamry, a w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi Kacper Łuczak.

{galeria}Prewencja kryminalna/Statoil2011{/galeria}