Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - KPP Krotoszyn

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Działania – Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Funkcjonariuszekrotoszyńskiej drogówki w ramach Tygodnia BezpieczeństwaRuchu Drogowego przeprowadzili we wtorek akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicyruchu drogowego”. Funkcjonariusze reagowali na każde wykroczenie popełnianeprzez pieszych i rowerzystów oraz dyscyplinowali kierowców stwarzającychzagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. 

We wtorek, 6grudnia od wczesnych godzin porannych funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówkiprowadzili akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczasrealizowanych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwopieszych oraz prawidłowe zachowanie kierowców w obrębie oznakowanych przejść.

Funkcjonariuszew związku z popełnionymi wykroczeniami, ukarali mandatami karnymi 35 kierowców.O wiele lepiej wyglądała sytuacja z pieszymi. W 2 przypadkach policjancinałożyli na nich mandaty karne z uwagi na przechodzenie przez jezdnię wniedozwolonym miejscu. Co istotne, właśnie tego rodzaju wykroczenie jestnajczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych. Także rowerzystka w 1przypadku została ukarana mandatem karnym. To kolejna i nie ostatnia taka akcjaw tym roku.

Osoby piesze stanowią w okresiejesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Niezawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszaniasię pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwysposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wieluwypadków.

Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszczznacznie ograniczają widoczność na drodze. Chodzi głównie o pieszych irowerzystów, zwłaszcza w terenie niezabudowanym i tam gdzie poruszają się onipoboczem po nieoświetlonych drogach. W takich warunkach kierowca dostrzega ichz dużym opóźnieniem. Tak naprawdę kierowca widzi pieszego dopiero, kiedy jegosylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu – czyli zaledwie z odległości20-30 metrów. Elementy odblaskowe na ubraniu, bądź rowerze powodują, że takąosobę widać z odległości 120 - 160 metrów, więc pamiętajmy, że odblaskinaprawdę mogą uratować życie.

{galeria}Inne/niechronieni.6.12.2011{/galeria}