Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania prewencyjne pod nazwą Żebractwo

Data publikacji 16.07.2008

zebrakW najbliższych dniach policjanci z całej Wielkopolski (w tym krotoszyńscy) przeprowadzą działania, które mają na celu ograniczenie zjawiska żebractwa nachalnego, oszukańczego oraz podejmowanego przez małoletnich – występujących szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.  Proceder ten sprzyja bowiem rozwojowi patologii i przestępczości.

Żebractwo to zjawisko budzące niezadowolenie społeczne i rzutujące na ogólny poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce. Niechlujny i odpychający wygląd, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, nachalne zachowanie, stanowią zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa obywateli. Przechodnie nagabywani przez żebraków obawiają się o swoje bezpieczeństwo i domagają się od Policji, zdecydowanych działań przeciwdziałających temu zjawisku.

Żebractwo to kontrowersyjny problem społeczny. Należy pamiętać, że żebracy – to zarówno ludzie niezaradni życiowo, ale i ludzie podejmujący ten proceder z czystej kalkulacji, uznając go za dobry sposób na łatwy zarobek poprzez wykorzystanie ludzkiej naiwności.

Po rozpoznaniu sytuacji osób żebrzących nasuwa się wniosek, że pomimo posiadania pełnej informacji o placówkach udzielających wsparcia ludziom w ciężkiej sytuacji życiowej (przekazywanej przez policjantów, strażników miejskich, pracowników socjalnych) nieliczni żebrzący zgłaszają się po pomoc. Wynika z tego, że dla większości z tych osób żebractwo to wybór, a nie konieczność.

Żebrzący na ulicach miast to Polacy oraz obcokrajowcy. Ich liczba zwiększa się wraz z wakacjami i poprawą pogody. Najczęstszym powodem żebrania jest bieda. Żebrzą starcy, chorzy, inwalidzi oraz ludzie skrzywdzeni przez los, którzy stracili rodzinę, dom, pracę. Żebracy są w różnym wieku, ale można zauważyć coraz więcej młodzieży i dzieci. Do tej grupy zaliczają się młodzi, często studenci, których do żebrania nie zmusił los, lecz chęć zdobycia pieniędzy na zabawę i podróże wakacyjne. Ci najczęściej grywają na instrumentach, w otoczeniu zwierząt, w wesołych grupach. Niemądrze promują „modę” na zachowania, w gruncie rzeczy, patologiczne i niezgodne  z prawem. Większość żebraków niechętnie przyjmuje jedzenie, wolą pieniądze. Często są natrętni i nieprzyjaźni. Wywołują niepokój wśród przechodniów.

Należy mieć świadomość, że drobne datki to najgorszy sposób pomocy. Zdobyte w ten sposób pieniądze rzadko przeznaczane są na cel zgodny z intencją ofiarodawcy.

Powyższe jest podstawą do policyjnych inicjatyw mających na celu uświadamianie darczyńców o bezcelowości i szkodliwości pieniężnego „wsparcia”  udzielanego żebrakom, które w większości przypadków, jedynie utrwala patologiczne postawy.

Policyjnych interwencji wymagają wszystkie sytuacje zaistniałe w miejscach publicznych, gdzie stwierdza się zachowania mające znamiona żebractwa. Do takich przypadków  zalicza się mycie szyb przy samochodach oczekujących na wjazd na skrzyżowanie oraz sprzedawanie gazet. Również w tych miejscach najczęściej można spotkać matki z małymi dziećmi na ręku bądź  osoby niepełnosprawne w wózkach inwalidzkich lub poruszających się przy pomocy kul, które chodząc od pojazdu do pojazdu prosząc  o datki. Osoby te stają wówczas najczęściej na tzw. pasie rozdzielającym jezdnię, stwarzając tym samym zagrożenie dla siebie i innych, co jest wykroczeniem.

Jeszcze jedną z form żebractwa jest blokowanie miejsc parkingowych i udostępnianie ich kierowcom nadjeżdżających samochodów oraz pilnowanie tychże pojazdów, za co osoby te otrzymują gratyfikację. Dzieje się tak zazwyczaj w rejonach o dużym zapotrzebowaniu na miejsca parkingowe tzn. przed urzędami i marketami. „Parkingowi” wkraczając na jezdnię niekiedy przyczyniają się do utrudniania lub tamowania ruchu pojazdów, co także jest wykroczeniem.

W czasie przeprowadzanych działań policjanci szczególną uwagę zwrócą na przypadki wykorzystywania dzieci do żebrania.

Funkcjonariusze będą kontrolować i sprawdzać miejsca, gdzie najczęściej można spotkać żebrzących. Będą to dworce kolejowe i autobusowe, przystanki komunikacji miejskiej, ciągi handlowo-usługowe, ruchliwe skrzyżowania ulic, okolice marketów, parkingi, a także okolice kościołów.

W przypadkach stwierdzenia wykroczeń związanych z żebractwem, konsekwencjami, w zależności od rodzaju wykroczenia, będą mandaty nałożone przez policjantów, grzywny wyznaczone przez sąd, kara ograniczenia wolności co oznacza skierowanie do wykonywania prac na cele społeczne, a także kara aresztu od 5 do 30 dni.

Powrót na górę strony