Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

16 lipca 2010 r.

Data publikacji 16.07.2010

Goście zza oceanu w Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie

W dniu 12 lipca 2010 roku grupa uczniów amerykańskich ze stanu New Hampshire, odwiedziła krotoszyńską komendę. Po raz 16 odbywa się w Krotoszynie letnia szkółka języka angielskiego. Młodzież amerykańska poznaje kulturę polską. Istotnym elementem tych zajęć jest pokazanie obrazu współczesnej Polski, stąd zwiedzanie ważnych dla naszego kraju miejsc, a także poznawanie życia codziennego mieszkańców powiatu krotoszyńskiego.  Goście zza oceanu poznali również pracę policji.

Amerykanie mieli okazję poznać pracę funkcjonariuszy zajmujących się różnymi dziedzinami policyjnej służby, a także poznać procedury przyjęć w nasze szeregi.

Zapoznali się z pracą krotoszyńskich policjantów „od podszewki”. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. stanowisko kierowania jednostki, policyjny areszt, miejsce pracy techników kryminalistyki.

Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia filmu promującego Policję oraz prezentacji przedstawiającej działania profilaktyczne naszych policjantów.

Wizyta bardzo im się podobała. Zauważyli zarówno wiele podobieństw jak i różnic w pracy policjantów w Polsce i Ameryce.

{galeria}Inne/amerykanie{/galeria}
Wspólne działania policjantów z ratownikami WOPR

W miniony weekend nasi dzielnicowi wspólnie z ratownikami WOPR sprawdzali akweny wodne w powiecie krotoszyńskim. Celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym przy zbiornikach wodnych. Tam istnieje ryzyko utonięć i innych wypadków spowodowanych nieumiejętnym korzystaniem z uroków wody. Patrol kontrolował tzw. „dzikie kąpieliska”, „dzikie plaże” oraz miejsca objęte zakazem kąpieli. Sprawdzane były także tereny leśne, znajdujące się bezpośrednio przy akwenach wodnych.

Dzikie kąpieliska mają często zróżnicowane, głębokie i niepewne dno. Niejednokrotnie strome uskoki, gdzie głębokość nawet przy brzegu może wynosić kilka metrów, stanowią realne zagrożenie dla amatorów kąpieli wodnych. Brudna, zamulona woda może dodatkowo nieść zagrożenie w postaci skażenia.

W czasie patrolu nie stwierdzono żadnych uchybień ze strony odpoczywających. Pomimo tego wspólne kontrole będą organizowane przez cały okres wakacji. Policjanci maja nadzieją, iż działania przyczynia się do panującej od kilku lat zerowej statystyki utonięć w naszym powiecie.

{galeria}Inne/wopr{/galeria}
Przed wodą trzeba czuć respekt
. Nierzadko ofiarami stają się doskonali pływacy, którzy pozwalają sobie na brawurę. Dlatego przypominamy kilka zasad bezpiecznej kąpieli:

1.       kąpmy się zawsze w miejscach oznakowanych jako dozwolone do kąpieli. Tzw. "dzikie" kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

2.       pełną satysfakcję z kąpieli możemy mieć wtedy, gdy czuwa nad nami ratownik WOPR - świadczy o tym biała flaga nad kąpieliskiem. Gdy flaga jest czerwona lub jej nie ma - kąpiel jest zabroniona.

3.       nie wolno pływać zaraz po jedzeniu. Należy odczekać około dwóch godzin, aby móc bezpiecznie się kąpać.

4.       nie można wchodzić do wody, gdy jest się mocno rozgrzanym słońcem np. opalaniem - grozi to szokiem termicznym i omdleniem. Przed wejściem do wody trzeba schłodzić okolicę serca, karku. barków i twarzy.

5.       absolutnie nie wolno kąpać się po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.

6.       nadmierna brawura w wodzie spowodowała niejedno nieszczęście. Lepiej nie próbować przepływać rzekę wpław czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

7.       skoki do wody, nawet znanej, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane jest to czyste samobójstwo. Również niebezpieczne są skoki z niedużej wysokości, ale do wody płytkiej.

8.       rodzice dzieci nie mogą spokojnie leżeć na kocu, gdy ich pociechy kąpią się w wodzie. Wystarczy moment, aby dziecko stało się ofiarą wody. Dlatego zawsze jedno z rodziców musi czuwać bezpośrednio nad kąpiącym się maluchem.

9.       gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne. kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Dzieci na sprzęcie pływającym muszą zawsze obowiązkowo być ubrane w kapoku. Kapok daje nam gwarancję, że gdy wypadniemy do wody utrzymamy się na jej powierzchni.

10.    gdy w wodzie złapie nas bolesny skurcz mięśni nie wolno wpaść w panikę. Wzywajmy pomocy , gdy jest ktoś kto może jej udzielić. W przeciwnym razie trzeba położyć się na plecach, spokojnie oddychać i spróbować zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie.

Powrót na górę strony