Konferencja z seniorami - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Konferencja z seniorami

11 grudnia 2017 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z krotoszyńskimi seniorami. Senator RP Łukasz Mikołajczyk oraz oficer prasowy KPP Krotoszyn poruszyli tematy dotyczące bezpieczeństwa, szczególnie oszustw dokonywanych na osobach starszych m.in. oszustwo metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Bezpieczeństwo osób starszych jest jednym z priorytetowych zadań policjantów. W związku z problemem oszustw m.in. metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” funkcjonariusze alarmują i wielokrotnie przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi lub w przypadku braku pewności co do osoby podającej się za naszego krewnego.

Głównymi prelegentami konferencji był Senator RP Łukasz Mikołajczyk oraz Oficer Prasowy KPP Krotoszyn asp. Piotr Szczepaniak. Gospodarzem spotkania był obecny również Komendant Powiatowy Policji w Krotoszynie insp. Mariusz Jaśniak oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Krotoszynie Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego pan Andrzej Wichłacz.

Oszuści bez litości wykorzystają każdą możliwą sytuację, aby osiągnąć zamierzony cel. Szczególnie zagrożoną grupą społeczną są seniorzy, których dobroć może być wykorzystana na różne sposoby. Najczęściej oszust, który dzwoni do seniora prosi o pieniądze, które jak twierdzi mają pomóc np. wnukowi w nagłej sprawie. Najbardziej znanym sposobem wyłudzenia pieniędzy od seniorów jest oszustwo „na wnuczka”. Z biegiem czasu oszustwa „na wnuczka” ewoluowały. W tej chwili możemy mówić o oszustwach „na policjanta”, „na pracownika gazowni”, „na pracownika opieki społecznej”, „na wypadek” itp.

Wiele uwagi musimy również zwrócić uwagę podczas podpisywania umów. Szczegółowo problem ten omówił Senator RP Łukasz Mikołajczyk. Poruszył problem zawierania umów przez telefon czy zakupy podczas domowych prezentacji, omówił podstawowe zasady konsumenta.

O tych i podobnych sytuacjach w swoich wystąpieniach mówili Senator RP Łukasz Mikołajczyk oraz Oficer Prasowy Krotoszyńskiej Policji asp. Piotr Szczepaniak.

Ponadto, asp. Piotr Szczepaniak przypomniał seniorom o zasadach bezpieczeństwa na drodze - szczególnie podczas deszczowej i pochmurnej pogody.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacja Moja Komenda to narzędzia o których należy wspomnieć  również w trakcie spotkania z seniorami. Problem najistotniejszych zagrożeń zdiagnozowanych dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, działań priorytetowych dzielnicowych oraz ich roli w przygotowaniu i prowadzeniu przedsięwzięć z zakresu profilaktyki społecznej, to tematy omówione przez policjantów obecnych na spotkaniu. Ponadto z uwagi na wdrożenie przez MSWiA nowego programu "Dzielnicowy bliżej nas" omówiono formułę funkcjonowania służby dzielnicowych. Występujące w życiu codziennym zagrożenia uzasadniają konieczność realizacji przedsięwzięć, które pozwolą efektywnie zapobiegać pojawianiu się negatywnych zjawisk dotykających tę grupę społeczną.

Na zakończenie każdy senior otrzymał elementy odblaskowe oraz ulotki informacyjne, na których zamieszczone zostały pomocne informacje oraz przydatne numery telefonów.

 

BK