Działania prewencyjne „CHOINKA” - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Działania prewencyjne „CHOINKA”

W okresie przedświątecznym następuje wzmożona sprzedaż choinek naturalnych oraz karpi, które jako symbole Świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju cieszą się szczególną popularnością. Nie zawsze jednak pochodzą one z legalnego źródła. Dlatego też policjanci wspólnie ze Strażą Leśną będą prowadzić działania "Choinka".

To działania prewencyjne. Chodzi w nich o zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i przyrodniczego czyli przeciwdziałanie bezprawnej wycince drzew, kradzieży drewna, kłusownictwu, wyrzucaniu śmieci. Zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych ze zwalczaniem łowiectwa i kłusownictwa rybackiego i wędkarskiego.
 

Strażnicy leśni - sami lub w towarzystwie policji i straży miejskiej - będą kontrolować lasy, choć nie tylko. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom kradzieże choinek na masową skalę nie zdarzają się często.
Jak kupujący np. na targowisku może rozpoznać, czy drzewko jest legalne? Sprzedawca powinien mieć tzw. asygnatę wydaną przez Lasy Państwowe. A towar z plantacji ma metkę z nazwą producenta. Można też podjechać do siedziby nadleśnictwa i tam wybrać coś z już wyciętych, przygotowanych do sprzedaży choinek.