Seniorzy "Błyszczą przykładem" - Profilaktyka - KPP Krotoszyn

Profilaktyka

Seniorzy "Błyszczą przykładem"

Krotoszyńscy policjanci, w ramach programu "Bezpieczny senior", dzięki uprzejmości KGW w Kobylinie spotkali się z emerytami i rencistami z gminy Kobylin, w trakcie którego omówiono problematykę przestępstw dokonywanych na osobach w wieku senioralnym.

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Kobylinie oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie zapoznali zebranych słuchaczy z założeniami ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Bezpieczny senior”. Celem spotkania było podniesienie świadomości uczestników na temat zagrożeń  oraz sposobie  reagowania w przypadku ich zaistnienia. Podczas spotkania omówione zostały najczęściej występujące rodzaje przestępstw dokonywane na osobach w wieku emerytalnym. Były to przede wszystkim oszustwa metodą na wnuczka i policjanta oraz nieuczciwa konkurencja.

Policjanci przestrzegali uczestników spotkania przed wpuszczaniem do mieszkania nieznanych osób, pozostawianiem niezamkniętych drzwi nawet na kilka minut, czy korzystaniem z usług domokrążców oferujących promocyjne ubezpieczenia, pożyczki i inne towary. Przypominano, że emocje bardzo często są złym doradcą, dlatego zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto ją przemyśleć, skonsultować z rodziną czy nawet skorzystać z porady sąsiedzkiej.

Policjanci przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa dotyczących właściwego ogrzewania domów i mieszkań, a także funkcjonalności czujników czadu i dymu.

Poruszono również kwestię bezpieczeństwa na drodze i wpływie elementów odblaskowych na widoczność na drodze. Dlatego też, wszyscy uczestnicy spotkania oprócz wyposażenia w bagaż wiedzy otrzymali również kamizelki odblaskowe ufundowane przez Fundację rodziny DUDA im. Maksymiliana Duda.