Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – pod takim hasłem policjanci krotoszyńskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego.

We wtorek 20 grudnia funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówki prowadzili kolejną akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w tym okresie musi być zatem przedmiotem szczególnej troski.

W ramach prowadzonych działań policjanci ujawnili 17 pieszych, którzy popełnili wykroczenia drogowe z czego 7 przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a 10 nieprawidłowo korzystało z drogi. Ponadto 6 rowerzystów poruszało się swoimi jednośladami bez właściwego oświetlenia pojazdu, a 5 popełniło inne wykroczenia drogowe. Kierujący samochodami w 5 przypadkach nieustąpili pierwszeństwa pieszemu, a sześciokrotnie zostali ukarani za inne wykroczenia drogowe popełnione wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Stróże prawa przypominają, że wyposażenie jednośladów, zwłaszcza oświetlenia, które w porze wieczorowo-nocnej ma bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych, również podczas jazdy na rowerze szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie i wymijanie przez inny pojazd. Dodatkowo Policja apeluje o rozwagę i rozsądek podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, również podczas korzystania z oznakowanych przejść dla pieszych.