Podsumowanie akcji „Łapki na kierownicę” - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

Podsumowanie akcji „Łapki na kierownicę”

W dniach 14 – 25 br. czerwca policjanci z Krotoszyna prowadzili wzmożone działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Łapki na kierownicę”. Podczas tych działań mundurowi skontrolowali łącznie 332 kierujących, wśród których byli tacy że nie przestrzegali przepisów, tym samym łamiąc prawo z art. 45 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”

Na drogach powiatu krotoszyńskiegow ramach dwunastodniowej policyjnej akcji „Łapki na kierownicę” zostało ukaranych 15 kierujących. Każdy z nich nie przestrzegał przepisów i korzystał z telefonu podczas jazdy w sposób niezgodny z prawem, stwarzający tym samym realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych użytkowników ruchu drogowego.

Korzystanie z telefonu bez obowiązkowego zestawu głośnomówiącego w sposób znaczący obniża naszą koncentrację, czas reakcji, a co za tym idzie możliwość właściwej reakcji na to co dzieje się na drodze. W ciągu kilku sekund samochód pokonuje odległość kilkudziesięciu metrów. W tym czasie, gdy kierowca nie patrzy na drogę, wielu zagrożeń może po prostu nie zauważyć.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: "Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Bez wątpienia ta kwota wystarczy na zakup dobrego zestawu głośnomówiącego, dzięki któremu będziemy mogli podróżować w sposób bezpieczny.