"Bezpieczne droga na wakacje" - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

"Bezpieczne droga na wakacje"

Jak zachować się na drodze, gdy dojdzie do wypadku samochodowego, czym ugasić płonący pojazd, jak uratować zdrowie i życie ofiary wypadku – te niezwykle cenne informacje otrzymali kierowcy podróżujący krajową 15-ką w Bożacinie w ramach corocznej akcji "Bezpieczna droga na wakacje".

Mimo, iż wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. 28 czerwca 2019 roku, odbył się briefing Policji i Państwowej Straży Pożarnej.Podczas akcji pod hasłem „Bezpieczna droga na wakacje” przypominano o podstawowych zasadach udzielania Pierwszej Pomocy na miejscu wypadku.

Krotoszyńscy policjanci wspólnie ze strażakami zorganizowali akcję profilaktyczną pod hasłem „Bezpieczna droga na wakacje”. W Bożacinie, przy drodze krajowej nr 15, ustawiono namiot ratowniczy straży pożarnej. Policjanci zatrzymywali do kontroli drogowej kierujących, popełniających wykroczenia drogowe, ale również tych, którzy przewozili bagaż i ładunek wskazujący na to iż udają się na wakacje. Następnie policjanci przekazywali cenne uwagi dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, właściwego zabezpieczenia ładunku i te dotyczące popełnionych wykroczeń. W ramach pouczenia zarówno kierujący, jak i pasażerowie, uczestniczyli w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy.

Mimo początkowego lęku kierowcy, nie dość, że nie otrzymali mandatu, to dodatkowo mieli okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło również osób, które mimo tego, że jechały zgodnie z przepisami, same chciały wziąć udział w szkoleniu. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wielu kierowców, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej, a jechali na wypoczynek, znaleźli odrobinę czasu aby uczestniczyć w instruktarzu. Stwierdzili, że tego typu punktów powinno być więcej. To kolejna i miejmy nadzieje nie ostatnia wspólna akcja Policji i Straży Pożarnej tego typu na terenie powiatu krotoszyńskiego. Warto poświęcić chwilę czasu i uwagi, udzielając pierwszej pomocy ratujemy czyjeś życie lub zdrowie. Nie pozwólmy, aby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych. Pamiętajmy, udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek.

Wszyscy powinniśmy zabiegać o świadome, kulturalne, zgodne z zasadami poruszanie się po naszych drogach, z uwzględnieniem każdego, kto z nich korzysta. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego uczestnika ruchu drogowego, zarówno od pieszego jak i kierowcy. Powinniśmy mieć świadomość, że będąc uczestnikami ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też zdrowie i życie innych osób poruszających się po drogach. Stosowanie się do tego, pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń na drodze. Również sami przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego.  W związku z tym najlepszym pomysłem na bezpieczną jazdę jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek.

Kierujący i pasażerowie otrzymywali kamizelki i elementy odblaskowe, które mogą przydać się podczas wakacyjnych wyjazdów. Ufundowane zostały przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Nie przeceniajmy posiadanych umiejętności w prowadzeniu pojazdów!