"Bezpieczny jednoślad" - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

"Bezpieczny jednoślad"

„Bezpieczny jednoślad” pod takim hasłem w funkcjonariusze krotoszyńskiej komendy 20 września br. prowadzili akcję profilaktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Cykliści otrzymali kamizelki odblaskowe, opaski i lampki rowerowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Tegoroczny sierpień sprzyja rowerowym przejażdżkom i wypadom za miasto. Zwiększająca się liczba ścieżek rowerowych, piękna słoneczna pogoda to czynniki, dzięki którym chętniej wsiadamy na rowery. Jest to czas kiedy Ci młodsi i starsi aby odetchnąć od codziennych obowiązków wsiadają na rowery. Dlatego też krotoszyńscy policjanci, aby podnieść stan bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu rozdawali kamizelki i opaski odblaskowe oraz lampki rowerowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Celem policyjnej akcji „Rowerzyści” było zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów w ruchu drogowym. Trwający sezon rowerowy, to też zwiększony ruch rowerzystów. Nie każdy z nich jednak stosuje się do obowiązujących przepisów. Z każdym rokiem przybywa amatorów dwóch kółek. Rowerzyści, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są znacznie bardziej narażeni na skutki zdarzeń drogowych. Jednak często poprzez niewłaściwe zachowanie przyczyniają się do spowodowania wypadków, czy kolizji drogowych.

Podczas policyjnej akcji funkcjonariusze zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów przez rowerzystów. Reagowali zwłaszcza na przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, jazdę po chodnikach, jazdę rowerem w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Policjanci zwracali uwagę na stosowanie się do znaków drogowych i trzeźwość rowerzystów oraz stan techniczny jednośladów.

Funkcjonariusze musieli reagować na wykroczenia popełniane przez Niechronionych uczestników Ruchu Drogowego, a także wobec nich. Łącznie ujawnili 36 wykroczeń popełnianych przez pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami silnikowymi wobec nich. 9 kierujących pojazdami zostało ukaranych mandatami karnymi, a 2 pouczono. na 13 rowerzystów i 3 pieszych nałożono mandaty karne za nieprzestrzeganie przepisów drogowych, a 8 pouczono. wobec 1 osoby został skierowany wniosek do Sądu o ukaranie. 

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku korzystania przez rowerzystów kasków ochronnych czy kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że kask chroni głowę przed poważnymi urazami, a kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierujących. W trakcie działań funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego KPP Krotoszyn rozdali kilkadziesiąt kamizelek, opasek odblaskowych i lampek rowerowych ufundowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu, którym bardzo dziękujemy.

Akcja ta wpisuje się w działania "Bezpieczne wakacje 2019"