JESTEM WIDOCZNY JEŻDŻĄC NA ROWERZE - Akcje i działania - KPP Krotoszyn

Akcje i działania

JESTEM WIDOCZNY JEŻDŻĄC NA ROWERZE

„Bezpieczny rowerzysta” – pod takim hasłem krotoszyńscy policjanci wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Krotoszynie przeprowadzili po raz kolejny akcję profilaktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na jednośladach.

3 października 2019 r., od wczesnych godzin rannych policjanci z krotoszyńskiej komendy kontrolowali rowerzystów w rejonie ul. Mahle. Wiele osób dojeżdża tamtędy do pracy. Razem z mundurowymi w akcji „Bezpieczny Rowerzysta” brał udział Wicestarosta Krotoszyński Paweł Radojewski,  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie mł. insp. Włodzimierz Szał oraz Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wichłacz. 

Corocznie organizowana akcja ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Dlatego też ze środków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starostwa Powiatowego zakupiono 250 kamizelek odblaskowych dla rowerzystów. Zostały one rozdane tym, którzy ich nie posiadali. Mimo cyklicznie organizowanej akcji niewielu rowerzystów korzysta z tych odblasków. Przepisy ruchu drogowego nie obligują do korzystania z kamizelek, jednak dbając o własne bezpieczeństwo i lepszą widoczność na drodze apelujemy o korzystanie z nich.

W okresie jesienno-zimowym, brak oświetlenia przy rowerach, ciemny ubiór, stwarza duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Kamizelka odblaskowa, oprócz prawidłowo wyposażonego roweru w niezbędne oświetlenie, ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że wręczone  kamizelki nie zostaną „rzucone w kąt”, a staną się nieodłącznym elementem wyposażenia rowerzysty, oraz osób poruszających się pieszo. Obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu nakładają obowiązujące przepisy.