Weekend majowy - przestroga przed włamaniami
Przed nami długi majowy weekend. Dla większości mieszkańców powiatu krotoszyńskiego będzie to czas odpoczynku, festynów, zabaw. Dla policjantów będzie to przede wszystkim czas wzmożonych działań podejmowanych po to, by zapewnić mieszkańcom oraz przybyłym do rodzin gościom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ponieważ weekendowe wyjazdy są również czasem aktywności przestępców policjanci apelują do wszystkich wyjeżdżających w tym czasie o właściwe zabezpieczenie swoich mieszkań i domów przed włamaniem.
Poniżej przedstawiamy też kilka porad i sugestii, które pozwolą na ograniczenie zagrożenia atakiem ze strony włamywaczy.
Mieszkania są okradane zazwyczaj późnym popołudniem lub w bardzo wczesnych godzinach porannych. Włamywacz obserwuje dom, jeżeli nie świeci się w nim światło to sygnał, że dom jest pusty. Niejednokrotnie przestępcy włamują się również w nocy, gdy domownicy śpią. Ponieważ sypialnie najczęściej zlokalizowane są na piętrach budynków plądrowane są pomieszczenia na parterze. O wizycie złodzieja domownicy przekonują się rano, gdy wstają do pracy. Najczęściej włamanie następuje przez okno, poprzez jego wyważenie czy wybicie szyby. Sprawcy kradną drobne, wartościowe przedmioty i pieniądze pozostawione w domu. Zdarzają się też gabarytowo duże przedmioty np. telewizory.
Warto zainwestować w drzwi i okna antywłamaniowe - są to bowiem najpopularniejsze drogi włamań. W domach jednorodzinnych najczęściej przestępcy wykorzystują okna umieszczone w piwnicy, natomiast w domach wielorodzinnych te znajdujące się na parterze lub ostatnim piętrze. Dlatego też szczególnie te okna powinny być odporne na zbicie lub zabezpieczone specjalnymi roletami antywłamaniowymi.
Nie zapominajmy też, że podczas włamania złodzieje niejednokrotnie starają się wyważyć drzwi. Stąd powinny być one wyposażone w odpowiednią blokadę uniemożliwiającą takie działanie. Uzupełnieniem wszystkich mechanizmów antywłamaniowych powinna być instalacja alarmowa. Nowoczesne systemy posiadają też niezwykle użyteczną opcję symulacji obecności domowników. Funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas urlopu. Przestępcy zwykle obserwują dany obiekt przed dokonaniem włamania. Dobrze skonfigurowana platforma sygnalizacji włamania i napadu potrafi bowiem automatycznie sterować światłem. W zależności od potrzeb oraz ustawień może więc włączać lampy w różnych częściach domu - wszystko o określonej przez użytkowników porze lub w wyniku reakcji na dane zdarzenie. Widząc to, potencjalny włamywacz może sądzić, że w domu ktoś się znajduje i odstąpić od włamania.
Jeżeli jednak nie uda nam się tak łatwo go zniechęcić i złodziej mimo wszystko pod naszą nieobecność spróbuje wtargnąć na posesję, to i tak natychmiast po naruszeniu przez niego chronionej strefy będziemy o tym wiedzieć. Wszystko dzięki specjalnym modułom GSM/GPRS oraz TCP/IP. Za ich pośrednictwem możemy otrzymywać wiadomość SMS o każdym zdarzeniu.
Warto również pamiętać o najprostszych sposobach (nie wymagających nakładów finansowych) i wyrabiać w sobie nawyki, które mogą uchronić nasz dom przed włamaniem. Zgodnie z powiedzeniem "to okazja czyni złodzieja" najpierw powinniśmy przyjrzeć się swoim codziennym działaniom i sprawdzić, czy przed wyjściem z domu zawsze dokładnie zamykamy drzwi i okna. Zwracajmy uwagę czy przy naszym domu nie kręcą się osoby, których wcześniej nie widzieliśmy. Bardzo dobrym i sprawdzonym od lat sposobem, jest pomoc sąsiedzka, dzięki której nasz dom jest pod czujnym okiem zaufanego sąsiada.