Aktualności

1500 ZŁOTYCH MANDATU ZA NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PIESZEMU

Data publikacji 20.02.2023

Obowiązujące stawki mandatów karnych za wykroczenia drogowe są wysokie. Przekonał się o tym kierujący, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, został on ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych.

Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.
Od września 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Niestety mimo tego policjanci wciąż ujawniają niebezpieczne zachowania kierowców, którzy lekceważą obowiązujące przepisy i popełniają wykroczenia mimo zaostrzonych kar.

18 lutego 2023 r. w Krotoszynie na ulicy Witosa w godzinach popołudniowych, policjanci krotoszyńskiej drogówki interweniowali wobec 37-latka kierującego Audi. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Zgodnie z nowym taryfikatorem, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500zł oraz 15 punktów karnych. Ponadto po sprawdzeniu kierowcy w policyjnych systemach okazało się, że pokonał on trasę z Katowic do Krotoszyna bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami. Zatem oprócz mandatu wobec mężczyzny skierowano wniosek do Sądu z art. 94kw.

Kierowco, przypominamy:

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice.
    Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.

  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice, jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia
w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi
są mandaty karne oraz punkty karne.


 


 


 


 

  • Pixabay
Powrót na górę strony