Aktualności

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ

Data publikacji 13.07.2023

Policjanci z krotoszyńskiej drogówki w miejscowości Wolenice zatrzymali do kontroli drogowej 23-letniego kierowcę BMW, który poza terenem zabudowanym jechał 160 km/h.

W dniu 10 lipca br. policjanci z krotoszyńskiej drogówki w miejscowości Wolenice zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki BMW. Kierującym okazał się 23- letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. Wymienionego za popełnione wykroczenie policjanci ukarali mandatem karnym 2500zł oraz 15 pkt karnymi. Jest to najwyższy wymiar kary, gdyż mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkości o 90km/h.

Przypominamy!

Zmiany w taryfikatorze mandatów, które weszły 1 stycznia 2022 roku, przyniosły znacznie wyższe kary za różne wykroczenia. Bardzo wyraźnie widać to na przykładzie mandatów za przekroczenie prędkości. Przekroczenie o 50 km poza terenem zabudowanym kosztować może kierowcę od 1500 zł (przekroczenie prędkości o 51 – 60 km/h), przez 2000 zł (przekroczenie prędkości o 61 – 70 km/h), aż do nawet 2500 zł mandatu – tyle zapłacisz za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej.

Niestety bardzo wysoki mandat za przekroczenie o 50 km poza terenem zabudowanym to nie wszystko – za to wykroczenie otrzymasz także sporo punktów karnych. 13 punktów karnych za przekroczenie od 51 – 60 km/h, 14 punktów karnych za przekroczenie o 61 – 70 km/h i aż 15 punktów karnych za przekroczenie o 71 km/h i więcej.

Przekroczenie o 50 km/h w terenie niezabudowanym a utrata prawa jazdy

Wielu kierowców obawia się, że za przekroczenie o 50 km/h w terenie niezabudowanym można stracić prawo jazdy. Uspokajamy – za samo to wykroczenie policjant nie ma prawa zatrzymać dokumentu. Utrata może nastąpić, jeśli spowodujesz poważny wypadek, będziesz prowadził pod wpływem alkoholu lub popełnisz inne poważne przestępstwo drogowe.

Przekroczenie prędkości o 50 w terenie niezabudowanym nie niesie za sobą zatem poważniejszych niż mandat karny i punkty konsekwencji dla kierującego, jednak warto pamiętać, że wysoki mandat i spora liczba punktów karnych to bardzo dotkliwa kara. Przy takim stanie konta punktowego wystarczy już jedno poważniejsze wykroczenie, by przekroczyć liczbę 24 punktów karnych, co skutkuje odebraniem prawa jazdy.

Warto także uświadomić sobie, że przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym o 50 km/h to bardzo poważne wykroczenie, które może przynieść katastrofalne skutki – na zwykłej drodze takie przekroczenie oznacza 140 km/h, czyli prędkość przewidzianą dla autostrady. Tymczasem na standardowej drodze nie ma zabezpieczeń, które umożliwiają rozwijanie tak dużych prędkości.

Powrót na górę strony