Aktualności

AKCJA "POMACHAJ KIEROWCY"

Data publikacji 07.09.2023

"Pomachaj kierowcy” to akcja Wielkopolskiej Policji, która ma na celu wzajemne zwracanie na siebie uwagi w relacji kierowca – pieszy. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W działania włączyli się również krotoszyńscy policjanci, którzy w dniach od 5 do 8 września będą towarzyszyć najmłodszym w ich drodze do szkoły i zachęcać ich do włączenia się w akcję.

Pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się, że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd.

Istotnym jest, by zarówno kierowca pojazdu oraz pieszy w rejonie przejść dla pieszych nawiązali ze sobą kontakt wzrokowy. Gest w postaci pomachania ręką do kierowcy, a także nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego, może wpłynąć na bezpieczne przejście przez jezdnię.

Policjanci już od poniedziałku są obecni w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zlokalizowanych przy szkołach szkół. Zachęcamy pieszych, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Ważnym jest aby pieszy uczestnik ruchu drogowego był pewny, że jest widoczny dla kierowcy i że bezpiecznie przekroczy jezdnię.

Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię. Liczymy na Was i Waszą współpracę! Zróbmy wszystko, by było bezpieczniej!


 

Powrót na górę strony