Aktualności

Czarna seria na krotoszyńskich drogach

Data publikacji 14.09.2023

Od początku 2023 roku na krotoszyńskich drogach doszło do 34 wypadków drogowych, w którym zginęło 9 osób, a 29 zostało rannych. Za tymi liczbami niestety kryją się ludzkie dramaty i tragedie. Często do zdarzeń dochodziło z powodu nadmiernej prędkości, pośpiech, roztargnienie, nieuwaga oraz brak koncentracji

Do 13 września 2023 roku na krotoszyńskich drogach doszło już porównywalnie a nawet więcej osób zginęło niż w całym roku 2022. Od początku roku do 13 września 2023 roku naszych drogach doszło do 34 wypadków gdzie zginęło aż 9 osób i 36 rannych, a w całym roku 2022 doszło do wypadków 35 gdzie zginęło 6 osób i 36 rannych.

Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę mogą doprowadzić do wielu nieszczęść i tragedii.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek do wszystkich uczestników drogi: kierowców, rowerzystów, pieszych, użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch.


Przypominamy:

  • Pieszy ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

  • Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

  • Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

  • Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko.

  • Natomiast kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

  • Pamiętajmy, że wzajemny szacunek może poprawić bezpieczeństwo na drodze.


 

Powrót na górę strony