Aktualności

DZIAŁANIA "ROWERZYŚCI"

Data publikacji 19.09.2023

Na terenie powiatu krotoszyńskiego 19 września przeprowadzono własne działania „Rowerzyści”. Funkcjonariusze reagowali na każde wykroczenie popełniane przez pieszych i rowerzystów oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. Działania te bardzo wpływają na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych.

Działania rozpoczęły się 19 września o 6.00 realizowane były na terenie całego naszego powiatu. Policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych oraz bacznie się przyglądali "niechronionych", czy przestrzegają zasad przepisów ruchu drogowego. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym a niestety od początku tego roku doszło już do kilku niebezpiecznych zdarzeń, gdzie ofiarami byli piesi.

 

Niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych to najczęstsze wykroczenia, jakie popełniają piesi. Kolejne to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci będą zwracali również uwagę na rowerzystów. Ta grupa uczestników ruchu drogowego bardzo często zapomina, że niedozwolone jest przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych a chodnikiem można jeździć tylko w kilku, wyjątkowych określonych przepisami przypadkach tj.: gdy dozwolona prędkość jazdy samochodów na drodze, wzdłuż której biegnie chodnik,  wynosi więcej niż 50 km/h, gdy aura na dworze jest niesprzyjająca – silne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr. Chodnikiem mogą, w każdych warunkach, jeździć dorośli mający pod opieką dziecko w wieku poniżej 10 lat.

 

Akcja ukierunkowana była na zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W tym dniu krotoszyńscy funkcjonariusze wylegitymowali 42 osoby i ogółem ujawnili 34 wykroczenia popełniane przez rowerzystów.

 

Pieszy w starciu z pojazdem jest na przegranej pozycji. Konfrontacja niechronionego uczestnika ruchu drogowego z samochodem, w najlepszym wypadku skończy się dla niego ogólnymi potłuczeniami ciała. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów oraz zachowaniu ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Powrót na górę strony