Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRAC POLOWYCH

Data publikacji 01.08.2024

W okresie żniw i wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Często w tego typu zdarzeniach ludzie doznają poważnych obrażeń, a nawet tracą życie, dlatego Dzielnicowi wraz z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy przypominali rolnikom o bezpieczeństwie podczas wykonywania prac polowych i radzili jak uniknąć zagrożeń.

Słoneczna aura sprzyja trwającym na polach pracom. Na gruntach rolnych widać ciągniki i sprzęt rolniczy. Wielogodzinna praca w polu jest nie tylko ciężka, ale także bardzo niebezpieczna. Narażeni na niebezpieczeństwo są zarówno dorośli jak i dzieci, które często przy pracach polowych pomagają swoim rodzicom. Jakie to są zagrożenia, jak często dochodzi do wypadków podczas prac polowych, jakie są ich skutki a przede wszystkim jak ich uniknąć, to temat prowadzonych rozmów przez dzielnicowych z Krotoszyna oraz pracownika Państwowej Inspekcji Pracy z mieszkańcami powiatu krotoszyńskiego.

Dzielnicowi wraz z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzali gospodarstwa i pola na których były wykonywane prace. Policjanci informowali rolników, że wielu nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.

Przedstawiciele obu instytucji zwracali szczególną uwagę na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Niezwykle ważne jest dawanie dobrego przykładu szczególnie najmłodszym. Pracując rozważnie, zgodnie z zasadami BHP, chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, lecz także uczymy własne dzieci prawidłowych zachowań. Najmłodsi najłatwiej uczą się przez obserwację i naśladowanie. Często zdarza się, że już przedszkolaki potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Jednak niedopuszczalne jest, by samodzielnie je obsługiwały. Dziecięcy brak wyobraźni i doświadczenia może doprowadzić do poważnych wypadków.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas prac rolniczych.

 

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.

  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.

  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.

  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.

  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.

  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!

  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!

  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

 

Rozpoczął się okres żniw, na drogach już pojawiły się kombajny, ciągniki przewożące słomę  i inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę. 

Największym utrapieniem kierowców w okresie letnim są kombajny rolnicze. Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z hederem zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.  

 


 

Powrót na górę strony