Święta Wielkanocne
ŚWIÊTA WIELKANOCNE – ZAGROŻENIA !
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla krotoszyńskich funkcjonariuszy pełniących wtedy służbę, to jednak czas wzmożonej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.
Przed świętami obserwujemy wzmożony ruch na targowiskach oraz w centrach handlowych. W związku z tym zostaną przeprowadzone działania, w których policjanci zwrócą szczególną uwagę na złodziei i kieszonkowców. Kieszonkowcy wykorzystują tłok, który często sami tworzą, i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy zatem dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.
Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod PIN. Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Dlatego też pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą czuwać, by nasze mieszkania nie padły pod naszą nieobecność łupem złodziei. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając, musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie, aby po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Oprócz zamknięcia drzwi na cztery spusty, warto poprosić sąsiadów, by od czasu do czasu rzucili okiem na nasz dobytek.
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.
Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi wiele czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy też, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.
BEZPIECZNY ŚMIGUS-DYNGUS
Święta Wielkanocne, to przede wszystkim czas odpoczynku, spotkań w gronie rodzinnym, ale również okres nierozerwalnie związany z tradycją oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Wielokrotnie jednak oblewanie wodą, związane jest nie tyle z tradycją, co z wybrykami chuligańskimi młodych ludzi.
Polegają one na oblewaniu przechodniów w sposób, który może wyrządzić krzywdę zwłaszcza osobom starszym i dzieciom oraz przyczynić się do zniszczenia odzieży. Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, którzy w lany poniedziałek zamierzają polewać wodą o zachowanie umiaru. Polewanie wiadrem wody osób wsiadających lub wysiadających z autobusów, polewanie przechodniów - jest czynem zabronionym. W każdym przypadku policjanci będą wyciągać konsekwencje prawne.
Niepokojącym zjawiskiem jest również rzucanie w przejeżdżające pojazdy woreczkami wypełnionymi wodą. Powoduje to bardzo poważne zagrożenie w ruchu drogowym.
Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym, głównie wtedy, gdy dojdzie do zniszczenia mienia, np. ubrania czy wnętrza samochodu. Chuliganom grożą kary grzywny, a gdy dojdzie dla większych strat czy zniszczeń, nawet kara pozbawienia wolności. W przypadku osób nieletnich będą sporządzane wystąpienia do sądu rodzinnego. W tym dniu policjanci będą zdecydowanie reagować na tego typu wybryki chuligańskie.