Bezpieczne wakacje 2012
WAKACJE 2012 - Policja apeluje o ostrożność
Już za kilka dni wakacje. Krotoszyńska policja ostrzega przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami.
Podróże
Kiedy decydujemy się wyjazd poprzez biuro podróży, należy najpierw sprawdzić biuro w Polskiej Organizacji Turystycznej.
Wsiadając do autobusu sprawdźmy jego stan techniczny, sprawdźmy czy kierowca jest trzeźwy. W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróćmy się o pomoc policji. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku długiej jazdy kierowca powinien mieć zmiennika.
Jeśli decydujemy się na wyjazd
za granicę. Sprawdźmy czy kraj, do którego się udajemy podpisał międzynarodową
konwencję nakładającą na hotelarzy odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w
pokojach. Jeśli nie, to należy pamiętać, aby za każdym razem, gdy wychodzimy z
pokoju oddawać cenne rzeczy depozytu.
Mieszkania
Wyjeżdżając należy pamiętać, że złodziej bywa czujny. Poprośmy więc kogoś z bliskich znajomych, z rodziny, aby codziennie choć na kilka godzin zapalał nam światło w mieszkaniu i odbierał pocztę, ulotki reklamowe. Poinformujmy również sąsiadów, aby byli czujni na wszelkie hałasy z mieszkania.
Pole namiotowe
Od kilku lat pola namiotowe cieszą się złą sławą. Można jednak i tam bezpiecznie spędzić wakacje. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych regułach. Przede wszystkim nie zostawiajmy w namiocie cennych rzeczy. Wybierajmy tylko te pola, która mają swojego właściciela lub administratora. Kiedy zauważymy grupkę pijanych ludzi, zachowującą się dość agresywnie, nie reagujmy sami i wezwijmy policję.
Komunikacja publiczna (miejsca zatłoczone)
Nie zabierajmy ze sobą do zatłoczonych miejsc zbyt dużo pieniędzy. Nie afiszujmy się z telefonem komórkowym, przywieszonym przy pasku, czy aparatem fotograficznym. Mogą one stać się szybkim łupem dla złodzieja.
Kąpieliska
Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk. Jeśli wybieramy się na plaże, bądź basen z dziećmi, ani przez chwilę nie spuszczajmy z nich oka. Nie zapominajmy również o tym, że nie powinny się kąpać same. Nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Idąc do wody zostawmy jedną osobę pilnującą ręczniki i rzeczy. Nie zapominajmy również, że przypadkiem napotkane osoby na kąpielisku mogą być złodziejami. Nie zostawiajmy więc pod ich opieką naszych rzeczy.
Nie wchodźmy do wody po alkoholu! Nie wskazane jest również kąpanie po długim siedzeniu na słońcu. Oba te przypadki mogą skończyć się tragicznie. Podobnie, jak skoki do wody, w której nie znamy dna.
Prace polowe
Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.
Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pyłopochodne choroby układu oddechowego.
Z badań Instytutu Medycyny Wsi wynika, że podczas prac polowych zdarzają się wypadki, na skutek których dzieci doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Najwięcej czasu na prace rolne poświęcają dzieci latem i jesienią. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Dlatego często dochodzi do wypadków wśród dzieci angażowanych do prac rolnych.
Powstaje pytanie, czy rodzice mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym? Rodzice mogą angażować dzieci do różnych prac, w tym prac związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, ale pod warunkiem, że wykonywane czynności nie stwarzają zagrożeń dla ich zdrowia i wszechstronnego rozwoju. Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 90 § 2 mówi, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich jest zobowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie”. Jednakże rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka.
Zwracajmy uwagę na zabezpieczenie maszyn i urządzeń rolniczych. Pamiętajmy o
ich dobrym oświetleniu.
Kiedy decydujemy się na wyjazd na wakacje własnym autem nie zapomnijmy o jego przeglądzie u mechanika. Upewnijmy się czy mamy wszystkie dokumenty. Na trasie nie opuszczajmy samochodu pozostawiając w stacyjce kluczyki. Kiedy zostawiamy auto, wszystkie cenne rzeczy schowajmy, aby nie kusiły złodziei. W czasie jazdy zamknijmy samochód wewnątrz. Wyjeżdżając z dzieckiem nie zapomnijmy o niezbędnych fotelikach. Wyjeżdżając do innego kraju zapoznaj się z panującą tam tradycją i podstawowymi przepisami prawa.
Kilka rad dla kierowców
1. Zanim ruszysz samochodem sprawdź czy:
- masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty,
- masz zapięte pasy,
- twój samochód jest technicznie sprawny ( ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony.
2. Zapoznaj się z wszelkimi zmianami wprowadzonymi Ustaw z dn. 20.06.1997 "Prawo o ruchu drogowym".
3. Nie przekraczaj dozwolonej przepisami prędkości.
4. Staraj się podróżować ze znajomymi i unikaj postojów na odosobnionych pustych parkingach lub przypadkowych miejscach.
5. Jedź ostrożnie i myśl o tym co dzieje się na drodze.
6. Pamiętaj, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy.
7. Przy kontroli ruchu drogowego - pamiętaj aby:
zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego kontrolujący, na polecenie kontrolującego:
- wyłączyć silnik pojazdu,
- włączyć światła awaryjne lub postojowe.
Najpierw - pomyśl, potem – jedź !