Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fakultatywne zatrzymanie prawa jazdy

Data publikacji 18.09.2014

uprawnieniaFakultatywne zatrzymanie prawa jazdy

Kolejny raz funkcjonariusze krotoszyńskiej jednostki Policji zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami za doprowadzenie do kolizji. Tym razem zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodował mieszkaniec powiatu gostyńskiego. Jego nierozważna jazda doprowadziła do tzw. zatrzymania fakultatywnego prawa jazdy.

Przypomnijmy!  Kodeks drogowy przewiduje przypadki, gdy zatrzymanie prawa jazdy jest:

-obowiązkowe (na przykład wtedy, gdy kierowca jest w stanie nietrzeźwości albo po użyciu alkoholu),

- albo fakultatywne (uznaniowe, czyli sytuacje zależne od oceny i decyzji policjanta).

Następnie policja przesyła do właściwego miejscowo sądu, bądź Prokuratury,  wniosek o ukaranie wraz z wnioskiem o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na określony czas.

W dniu 16 września 2014 roku o godzinie 17.35 w Lutogniewie doszło do takiego zdarzenia, gdzie fakultatywnie zatrzymano prawo jazdy. Kierujący Fordem Transitem, mieszkaniec powiatu gostyńskiego, nie upewnił się, czy może wykonywać manewr wyprzedzania. Zajechał drogę kierującemu pojazdem marki Rover, który już wcześniej rozpoczął tę samą czynność.

Kierujący samochodem marki Rover, chcąc uniknąć zderzenia  z Fordem Transitem, zjechał na lewe pobocze, a następnie przejechał przez przydrożny rów i uderzył w drzewo. Pomimo, że sprawca był trzeźwy zatrzymano mu prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli doszło do fakultatywnego zatrzymania prawa jazdy przez policjanta, nie oznacza automatycznej utraty uprawnień do kierowania pojazdami. W każdym przypadku decyzję podejmuje sąd. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami.

Powrót na górę strony