Profilaktyka

Zagrożenia w sieci i terroryzm w przedszkolu

W dniach 20 i 21 marca policjanci z krotoszyńskiej komendy brali udział w spotkaniach z rodzicami przedszkola „Maciuś” wraz z oddziałami zamiejscowymi oraz gronem pedagogicznym. Głównymi tematami tych spotkań były cyberzagrożenia oraz zagrożenie związane z atakiem terrorystycznym.

Nieodłączną częścią naszego codziennego życia stał się Internet. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości. Policja ostrzega przed zbytnim ufaniem nowo poznanym osobom za pośrednictwem portali internetowych, czy w innych okolicznościach.

Spotkanie miało na celu uświadomienie rodziców jakiego rodzaju przestępstwa są popełniane w sieci oraz zwrócenie uwagi na akty prawne oraz konsekwencje wynikające z popełnionych wykroczeń i przestępstw w sieci. Podczas spotkań i pogadanek profilaktycznych prowadzonych w szkołach już coraz młodsi uczniowie wkraczają w ten wirtualny świat, który poza zabawą niestety może stać się źródłem wielu zagrożeń, o występowaniu których nie zawsze internauci wiedzą.

Podczas spotkania zostały przedstawione zostały wskazówki dotyczące zachowania dyrektora i wszystkich pracowników w związku z zaistnieniem sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu ludzi, w tym zasady alarmowania o zdarzeniu oraz ogólne zasady funkcjonowania instytucji w sytuacji kryzysowej.

Goście mieli okazję obejrzeć film pt. „Wtargnięcie napastnika do szkoły”, który przedstawia działanie „aktywnego zabójcy” chcącego zabić jak największą liczbę osób oraz   wskazówki jak zachować się w takiej sytuacji  i jak wyglądają zasady alarmowania o ataku terrorystycznym. 

Podnoszenie wiedzy i świadomości społeczeństwa o zagrożeniach terrorystycznych to jedno z głównych założeń Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019.

Powrót na górę strony