„Zapnij pasy – żyj dłużej”
14 lutego policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie na drogach naszego powiatu zorganizowali działania informacyjno – profilaktyczne pn. „Zapnij pasy – żyj dłużej”. Przypominamy, że obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa mają wszystkie osoby znajdujące się w danej chwili w pojeździe. Dzięki współpracy z WORD w Kaliszu mogli rozdać zawieszki zapachowe dla kierujących.
Funkcjonariusze krotoszyńskiej komendy zorganizowali działania profilaktyczne pn. „Zapnij pasy – żyj dłużej”. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie przepisów dotyczących korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz stosowania fotelików ochronnych służących do przewożenia dzieci. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kaliszu kierujący pojazdami otrzymali zawieszki zapachowe, na którym przypominające o tym, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa niejednokrotnie lekceważone przez kierujących i pasażerów.
Potrzebę zapinania pasów bezpieczeństwa potwierdzają zarówno badania naukowe jak i prowadzone testy. Niezapinanie ich podczas jazdy samochodem jak i niestosowanie specjalnych urządzeń do przewozu najmłodszych jest jedną z przyczyn doznawanych urazów oraz wysokiej śmiertelności wśród ofiar wypadków drogowych. Warto również pamiętać, że w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego polegającego na zderzeniu się pojazdów, nasze ciało przemieszcza się wewnątrz pojazdu z ciężarem nawet 2,5 tony. Dlatego też niestosowanie się do obowiązujących przepisów przez pasażera siedzącego z tyłu może przyczynić się do śmierci jego samego jak i innych osób znajdujących się w samochodzie.
Dla przypomnienia:
art. 39. 1. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym:
1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasó podczas jazdy (…)
2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych;
6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim (...)
PAMIĘTAJMY
Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu należy bezwzględnie przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym. Ponadto zabrania się przewozić dziecka na przednim siedzeniu w pozycji tyłem do kierunku jazdy, podczas gdy w samochodzie włączona jest gotowość do działania poduszki powietrznej pasażera.