Działania Policji przy przejazdach kolejowych - video
Pociąg to masa kilkuset, czy kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Dlatego policjanci, postawili sobie za cel podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach. 26 lipca br. zostaną przeprowadzone działania w pobliżu przejazdów kolejowych.
To kolejne już działania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach toru i drogi. Wielkopolscy policjanci prowadzili już wcześniej działania ukierunkowane na osoby poruszające się pojazdami, które wjeżdżają na przejazd, gdy opuszczane są już zapory lub gdy nie zostaną jeszcze do końca podniesione. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali też na kierujących, którzy wjeżdżali na przejazd widząc, że ze względu na duże natężenie ruchu, nie są w stanie szybko go opuścić. Takie zachowanie w przypadku nadjeżdżającego pociągu uniemożliwia opuszczenie zapór.
Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści.
Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.
W każdym województwie, policjanci po dokonaniu analizy zagrożeń występujących na przejazdach kolejowych, usytuowanych w rejonie działania poszczególnych jednostek, opracują zasady przedsięwzięć prowadzonych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei. W pobliżu wytypowanych przejazdów, 5 marca br. należy spodziewać się policyjnych patroli, które będą zawracać uwagę na zachowania użytkowników dróg pokonujących te przejazdy. Wzmożone działania potrwają przez cały dzień.
Wideo i prezentacja - źródło PKP Polskie Linie Kolejowe
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 2.33 MB)
Pliki do pobrania
-
prezentacja bezpieczny przejazd
2.51 MB