Akcje i działania

OGÓLNOPOLSKIE DZIAŁANIA PN. „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO"

12 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści. Tylko w pierwszych 8 miesiącach br. na wielkopolskich drogach zginęło 40 osób. W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

 

Z uwagi na coraz wcześniej zapadający zmrok, mgliste poranki, którym towarzyszą niebezpieczne warunki na drodze, przestrzegamy wszystkich uczestników ruchu drogowego przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić przy nieodpowiedniej jeździe, niedostosowanej
do zmiennych warunków panujących na drodze, bądź niewłaściwym zachowaniom pieszych przekraczających jezdnię oraz przy niewłaściwym korzystaniu z przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zagrożenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze jest ich niewidoczność dla kierujących pojazdami. Pamiętajmy, że w okresie jesiennym - podczas mgły i deszczu, nasza widoczność jest bardzo ograniczona. W trosce o nasze życie i zdrowie nie zapominajmy o elementach odblaskowych, które pozwolą nam na bycie widocznym i w dużej mierze pozwolą uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym.

W okresie pierwszych 8 miesięcy 2019 roku, piesi uczestnicy ruchu drogowego uczestniczyli w 415 wypadkach drogowych (w pierwszych 8 miesiącach 2018 r. – 370), w których 40 pieszych zginęło (w pierwszych 8 miesiącach 2018 r. – 35), a 384 zostało rannymi (w pierwszych 8 miesiącach 2018 r. – 337).

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach dla pieszych, czyli w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie. Te wypadki to efekt zarówno niefrasobliwości pieszych, ale też błędów popełnianych przez kierujących pojazdami, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu. Takich wypadków odnotowano 211, w których 13 osób zginęło, a 206 odniosło obrażenia ciała.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

 

KWP

Powrót na górę strony