Akcje i działania

JESTEM WIDOCZNY JEŻDŻĄC NA ROWERZE

„Bezpieczny rowerzysta” – pod takim hasłem krotoszyńscy policjanci wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Krotoszynie przeprowadzili po raz kolejny akcję profilaktyczną mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na jednośladach.

3 października 2019 r., od wczesnych godzin rannych policjanci z krotoszyńskiej komendy kontrolowali rowerzystów w rejonie ul. Mahle. Wiele osób dojeżdża tamtędy do pracy. Razem z mundurowymi w akcji „Bezpieczny Rowerzysta” brał udział Wicestarosta Krotoszyński Paweł Radojewski,  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie mł. insp. Włodzimierz Szał oraz Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wichłacz. 

Corocznie organizowana akcja ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Dlatego też ze środków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starostwa Powiatowego zakupiono 250 kamizelek odblaskowych dla rowerzystów. Zostały one rozdane tym, którzy ich nie posiadali. Mimo cyklicznie organizowanej akcji niewielu rowerzystów korzysta z tych odblasków. Przepisy ruchu drogowego nie obligują do korzystania z kamizelek, jednak dbając o własne bezpieczeństwo i lepszą widoczność na drodze apelujemy o korzystanie z nich.

W okresie jesienno-zimowym, brak oświetlenia przy rowerach, ciemny ubiór, stwarza duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Kamizelka odblaskowa, oprócz prawidłowo wyposażonego roweru w niezbędne oświetlenie, ma poprawić bezpieczeństwo rowerzystów.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że wręczone  kamizelki nie zostaną „rzucone w kąt”, a staną się nieodłącznym elementem wyposażenia rowerzysty, oraz osób poruszających się pieszo. Obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu nakładają obowiązujące przepisy.

Powrót na górę strony