Akcja pasy - KPP Krotoszyn

Akcja pasy

Akcja pasy

Krotoszyńscy policjanci w piątek przeprowadzili akcję „Pasy”. Bilans działań to 41 mandatów nałożonych na kierujących oraz pasażerów, którzy zapomnieli, że ich obowiązkiem jest przed wyjazdem zapiąć pas bezpieczeństwa.

Gwałtowne hamowanie, pisk opon, szczęk gniecionej blachy. Kierowca głową wybija szybę i jak z katapulty wypada z pojazdu. Ginie na miejscu. Gdyby miał zapięte pasy, skończyłoby się tylko na gwałtownym szarpnięciu. Aby takich tragicznych scenariuszy było jak najmniej policjanci z krotoszyńskiej drogówki przeprowadzili działania „Pasy”. Funkcjonariusze sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie zapinają pasy i czy odpowiednio są przewożone dzieci.

Policjanci przypominają, że pasy są najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym urządzeniem zapewniającym bezpieczeństwo podczas jazdy. Stosowanie ich powoduje zmniejszenie konsekwencji ewentualnego wypadku. Połowa ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zderzenia pojazdów miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Dlatego też w trakcie prowadzonych
działań funkcjonariusze z krotoszyńskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.

Akcja miała również na celu sprawdzenie, czy przewożone dzieci są umieszczone w specjalnych fotelikach umocowanych na tylnym siedzeniu - dostosowanym do wagi, wzrostu i wieku małego pasażera. W trakcie prowadzonych przez cały dzień działań, funkcjonariusze skontrolowali 72 samochody. Jak się okazało, wielu z kierujących nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dla tych kierowców spotkanie z policjantami zakończyło się wypisaniem mandatów. Wszystkie dzieci w skontrolowanych pojazdach przewożone były w prawidłowy sposób.

Krotoszyńscy policjanci zapowiadają, że nadal będą konsekwentnie przekonywać kierowców do zapinania pasów bezpieczeństwa. Każdy indywidualnie powinien uświadomić sobie, że brak zapiętych pasów może zakończyć się tragicznie. Pod szczególną ochroną powinny być dzieci, które oprócz pasów mają obowiązek jazdy w specjalnych fotelikach. Podobne działania będą przeprowadzone w najbliższych miesiącach.

pasy15032013
Powrót na górę strony