Działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
Działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
Funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówki przeprowadzili dzisiaj akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze reagowali na każde wykroczenie popełniane przez rowerzystów i pieszych oraz dyscyplinowali kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego.
Dzisiaj, 4 października, od wczesnych godzin porannych funkcjonariusze krotoszyńskiej drogówki prowadzili akcję prewencyjną „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas realizowanych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych oraz prawidłowe zachowanie kierowców w obrębie oznakowanych przejść.
Funkcjonariusze, w związku z popełnionymi wykroczeniami, ukarali mandatami karnymi 24 kierowców. Nie lepiej wyglądała sytuacja z rowerzystami, 10 z nich otrzymało mandaty karne. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez tych użytkowników dróg było niestosowanie się do znaków drogowych, jak również jazda bez wymaganego oświetlenia. Do ukaranych dołączyło także 10 pieszych, z uwagi na przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Co istotne, właśnie tego rodzaju wykroczenie jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych. To nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja w tym roku.
Osoby piesze stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków.
Nadeszła jesień, a wraz z nią wcześniej zapadający zmrok i pogarszające się warunki drogowe. Poranne mgły i opady deszczu powodują, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stają się na drogach mniej widoczni. Chodzi głównie o rowerzystów i pieszych, zwłaszcza w terenie niezabudowanym i tam gdzie poruszają się oni poboczem po nieoświetlonych drogach. W takich warunkach kierowca dostrzega ich z dużym opóźnieniem. Tak naprawdę kierowca widzi rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu – czyli zaledwie z odległości 20-30 metrów. Elementy odblaskowe na ubraniu, bądź rowerze powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów, więc pamiętajmy, że odblaski naprawdę mogą uratować życie.
Pamiętajmy o tym, że do obowiązkowego wyposażenia rowerów należy :
· lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu,
· lampa ze światłem czerwonym, umieszczona z tyłu,
· światełko odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z tyłu,
· działające hamulce,
· opony w dobrym stanie,
· sygnał dźwiękowy
Rowerzysta uczestniczący w wypadku drogowym nie ma żadnych szans - kierowcę i pasażerów samochodu chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i karoseria samochodu - rowerzystę nie chroni nic ! „Rowerzysta", podobnie jak pieszy, w konfrontacji z samochodem stoi na straconej pozycji.
{galeria}Ruch drogowy/Rowerzysci{/galeria}