Bezpieczny przejazd
Bezpieczny przejazd
Rozpoczęła się szósta edycja ogólnopolskiej kampanii ,,Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj", organizowanej przez Polskie Linie Kolejowe. W poniedziałek krotoszyńscy policjanci w ramach tejże kampanii uczestniczyli w akcji informacyjno – ulotkowej. Jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo - drogowych.
W poniedziałek na przejeździe kolejowym, na ul. Koźmińskiej w Krotoszynie w ramach kampanii ,,Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj” odbyła się akcja informacyjno – ulotkowa. Uczestniczyli w niej krotoszyńscy policjanci, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei Komendy Regionalnej z Posterunku w Ostrowie Wielkopolskim oraz pracownicy sekcji eksploatacji w Krotoszynie. Uczestnicy przyglądali się zachowaniom kierowców, przed i na przejazdach oraz reakcjom na znaki i sygnały urządzeń. Kierowcom, motorowerzystom oraz rowerzystom udzielano stosownych porad oraz rozdawano ulotki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.
W Polsce w 2010 roku na przejazdach kolejowo-drogowych wydarzyło się 257 wypadków, czyli o 2 mniej niż w roku 2009. Nie obyło się niestety bez rannych oraz ofiar. Na przejazdach śmierć poniosło 51 osób, natomiast 29 odniosło obrażenia. Jedynym pocieszeniem jest fakt, iż liczba osób poszkodowanych w wypadkach zmalała w porównaniu z 2009 rokiem i to w znacznym stopniu. Osób, które straciły życie było o 21 mniej, natomiast tych, które doznały uszczerbku na zdrowiu było prawie połowę mniej.
· Średnio, co 34 godziny w Polsce na przejeździe kolejowo-drogowym dochodzi do wypadku, natomiast co 5,5 godziny w Europie.
· Co 7 dni na przejeździe kolejowo-drogowym w Polsce ginie człowiek, w Europie codziennie.
W powiecie krotoszyńskim w ubiegłym roku były dwa zdarzenia drogowe na przejazdach kolejowych, w tym roku jedno. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Najczęstszą przyczyną wypadków, powodowanych przez kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych jest: brak reakcji na znak STOP, omijanie slalomem zamkniętych rogatek, wjeżdżanie pod opadające drągi rogatek, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych o nadjeżdżającym pociągu.
Rozsądek kierowców chroni ich samych, podróżujące z nimi osoby oraz maszynistów prowadzących pociągi, pasażerów i towary.
Pamiętajmy!