Przestępstwa rozbójnicze

Przestępstwa rozbójnicze

"ROZBOJE, WYMUSZENIA ROZBóJNICZE, KRADZIEŻE ROZBóJNICZE ..."

Sprawcami tego rodzaju przestępstw są najczęściej ludzie młodzi, sprawni fizycznie, którzy działają zazwyczaj w zorganizowanych grupach, posługują się szybkimi samochodami, posiadają już pewne doświadczenie przestępcze, a także nie przebierają w środkach. Każdy napad, rozbój, czy porwanie, zazwyczaj są dokładnie przygotowane i poprzedzone dokładnym rozpoznaniem m. in. zabezpieczenia obiektu, przyzwyczajeń użytkowników, sprawności, przezorności i innych cech psychofizycznych przyszłej ofiary. Od jego efektów zależy wybór taktyki działania sprawców.

Sprawcy rozbojów wybierają najczęściej miejsca odludne lub zaciemnione zaplecza placówek gastronomicznych, opustoszałe ulice.

Zaatakowana, często od tyłu, ofiara nie jest w stanie podać nawet rysopisu sprawców. Dlatego najlepiej:

  • nie prowokuj sytuacji, jeśli wracasz do domu w stanie po spożyciu alkoholu zamów taksówkę, unikaj opustoszałych miejsc i ulic,
  • nie wracaj nocą na skróty przez las lub park,
  • unikaj kontaktu z przypadkowo napotkanymi osobami, szczególnie nocą,
  • jeśli wracasz z prywatki do domu, to nie wracaj samotnie,
  • nie korzystaj z ofert podwiezienia samochodem składanych przez nieznajomych,
  • poruszaj się chodnikiem w miejscach dobrze oświetlonych, bliżej krawędzi jezdni, unikając przechodnich bram, uliczek, zarośli,
  • nie wsiadaj do windy z nieznajomymi.

Daj popracować policji:

Jeśli stałeś się ofiarą przestępstwa, poinformuj natychmiast policję. Nie usuwaj śladów. Jeśli Cię napadnięto w celach rabunkowych - uciekaj, wołając pomocy. Raczej nie stawiaj oporu: lepiej oddać złodziejowi torebkę, pieniądze itp. starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów jego rysopisu pomocnego potem policji, niż odnieść ciężkie obrażenia, czy wręcz ryzykować utratę życia. Broń się jeśli potrafisz (znasz chwyty obronne, masz miotacz gazu obezwładniającego lub dysponujesz większą siłą niż zdawało się to napastnikowi), albo gdy w pobliżu przebywa ktoś, o kim wiesz, że przybędzie Ci błyskawicznie na pomoc. W żadnym wypadku nie stawiaj oporu, gdy napastnik posiada broń: nóż lub pistolet. On też działa w stresie - niekiedy większym niż jego ofiara i może zrobić coś nieobliczalnego, czego przy biernej postawie ofiary nie uczyniłby nigdy.

PAMIÊTAJ!

NAJWAŻNIEJSZE JEST TWOJE ZDROWIE I ŻYCIE!

Powrót na górę strony