Uwaga! Złodziej

Uwaga Złodziej

 UWAGA! Złodziej

 

 Włodzimierz Szał radzi - jeśli chcesz uniknąć kradzieży - przeczytaj uważnie!

 

 

W ostatnim czasie na terenie Krotoszyna nasiliły się kradzieże w sklepach. Łupem złodziei pada nie tylko towar na sklepowych półkach, ale także pieniądze, które znajdują się w kasie i w portfelach. Złodzieje okradają samych klientów, wykorzystując ich nieuwagę.
Zwiększona liczba takich kradzieży doprowadziła do tego, iż krotoszyńska policja apeluje do właścicieli sklepów, personelu i klientów. Kupujący powinni umieszczać dokumenty i pieniądze w niewidocznych miejscach, a nie w koszykach, czy przezroczystych reklamówkach. Należy też zmienić miejsce trzymania portfela z tylnej kieszeni spodni na takie, które ma się cały czas pod kontrolą.

Personel sklepu powinien natomiast uważać nie tylko na towar na półkach, ale także na miejsca, w których trzyma pieniądze. Złodzieje, bowiem potrafią otwierać niezauważalnie kasy. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie większej gotówki na zapleczu sklepu w drugiej kasetce.

Schemat działania złodziei jest różny. Często bywa tak, że nie można ich odróżnić od zwykłych klientów. Chcą wtopić się w tłum. Działać mogą w kilka osób. Kiedy dwie lub trzy chodzą po sklepie, inne niepostrzeżenie kradną towar lub pieniądze. Często bywa też tak, że aby odwrócić uwagę sprzedawcy wywołują kłótnie bądź ze samym sprzedającym, bądź między sobą.

Trzeba pamiętać o tym, że najczęściej ujawnia się sprawców kradzieży dzięki obserwacji klientów. Czynność ta powinna być dyskretna, nie urażająca uczciwych klientów .
Krotoszyńska policja radzi, aby wyeliminować ze sklepu wszelkie zakamarki, które ułatwiają kradzież. Aby zminimalizować ryzyko, należy odpowiednio rozmieszczać stoiska z artykułami najbardziej atrakcyjnymi, tak by nie tracić ich z oczu. Każdy właściciel musi sam wiedzieć, jak skutecznie zwalczyć możliwość kradzieży w swoim sklepie. A możliwości jest dużo. Można zamontować kamery, urządzenia do bezprzewodowej i przewodowej łączności, szyby alarmowe. Czy też zorganizować inaczej pracę, wydzielając kasy, dzieląc pakowanie towarów, sposób eksponowania towarów.

Jeśli jednak zauważymy złodzieja możemy liczyć na pomoc policji. Należy jednak pamiętać, że wezwanie funkcjonariuszy musi być uzasadnione, oparte na poszlakach, a nie domysłach. Po ujęciu sprawcy kradzieży trzeba powiadomić policję, a następnie przekazać potencjalnego złodzieja. Trzeba jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest samodzielne przeszukiwanie osób przez personel sklepu, czy nawet firmę ochroniarską. Można jedynie poprosić o dobrowolne wyjęcie towarów i porównanie z paragonem lub czekiem kasowym.

Problem złodziei nie dotyczy wyłącznie sklepów. Kradzież zarówno towarów, jak i pieniędzy i dokumentów ma miejsce na targowiskach. Trzeba pamiętać, że zwykły człowiek nie jest w stanie złapać kieszonkowca. Trzeba starać się udaremnić mu kradzież. Kieszonkowcy mają bardzo duże zdolności manualne. Najczęściej nie jesteśmy w stanie wyczuć, kiedy dokonują kradzieży. Nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że portfel jest dobrze schowany.
Złodzieje nie są bezkarni. Kodeks wykroczeń mówi, że osoba uznana za winną wykroczenia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Kodeks karny reguluje natomiast długość pozbawienia wolności. Wynosi on od 3 miesięcy do 5 lat.

Powrót na górę strony